RENGINIŲ KALENDORIUS
RENGINIŲ KATEGORIJOS
RENGINIŲ ARCHYVAS
RENGINIŲ STATISTIKA
Anykščių kultūros centras ▶
A. Baranausko a. 2, LT-29132 Anykščiai
A. Baranausko a. 2, LT-29132 Anykščiai
2016 m. vasario 26 d. - 16:00
Kaina - €
Renginys vyko prieš 3204 d.
Kaina - €
Renginys vyko prieš 3204 d.
Nuotraukų: 0
Videoklipų: 0
Vasario 26 d. 16 val. Anykščių kultūros centre Vytauto Šemelio parodos „akmens skulptūra“ atidarymas.
Visai neplanuotai lankiausi Krylių kaime, kur mane pribloškė akmenų gausa, už kurių kliuvinėjau kiekviename žingsnyje. Jie kyšojo visur: kiemuose, pakelėse, pievose, miške. Arti žemę čia neįmanoma, noragai riedulius arba išverčia į paviršių, arba atsiremia taip, kad joks traktorius neįveiks. Net vietinio miško pavadinimas neginčijamai aiškus: Akmenynė. Taip ir pats nepajutau, kaip susirgau nepagydoma akmenlige. Pradžioje švelnioje formoje, pradėjau tik rinkti ir kolekcionuoti, vėliau savarankiškai išmokau juos skaldyti. 2009 ir 2010 m. respublikinės šventės „Bėk, bėk žirgeli“ metu demonstravau nykstantį akmenskaldžio amatą. Vėliau pasidarė labai gaila skaldyti tokią grožybę. Išmokau akmenį gręžti ir sugebu pagaminti akmeninį kirvuką. 2010 m. pradėjau kurti sodo skulptūras. Pirmuosius darbus padovanojau Sirutėnų, Sudeikių, Leliūnų ir Tauragnų kaimų bendruomenėms, rengiančioms gražiausių sodybų konkursus. Skulptūros dauginosi ir kaupėsi taip sparčiai, kad kieme tapo ankšta, todėl pradėjau ieškoti kam jas padovanoti „į geras rankas‘‘. Taip 2015 metų vasarą 33 skulptūros iškeliavo pas Sigutį Obelevičių į Traupio botanikos sodą. Pasirinkimas buvo ypač teisingas, tuo labai džiaugiuosi. Dar po mėnesio atidengiau dovanotą skulptūrą rašytojos Bronės Buivydaitės skverelyje Anykščiuose.
Nuo pat pirmųjų metų buvau pastebėtas plenerų organizatorių ir kviečiamas dalintis savo kūryba. Kiekvienas pleneras tikra atgaiva kūnui ir sielai. Namie kuri ir klaidžioji vienas, čia - semiesi patirties pas labiau patyrusius kolegas, sužinau visas naujienas ir išbandau naujus akmens apdirbimo būdus.
Esu 2011 metų tarptautinio akmens skulptorių vandens tema, 2012 metų akmens skulptorių Sėlių tema, 2015 metų Aukštaitijos legendų (visi Zarasuose), 2012, 2013, 2014, 2015 metų Vilniaus Santariškių vaikų ligoninės pasaulio pasakų motyvais plenerų dalyvis.
Darbai išbarstyti po visą Lietuvą, viešose erdvėse: Traupio botanikos sode, Zaraso ežero pakrantėje, Sudeikiuose, Tauragnuose, Rimšėje, Anykščiuose, Santariškėse ir privačiose sodybose: Nečioniškio, Tadiškių (Kuršėnų kaimiškoji seniūnija), Mačionių, Štaronių kaimuose.
Visi dažnai klausinėja: kaip? Juk niekur nesimokiau. Neturiu aiškaus atsakymo iš kur gebėjimai atsiranda, bet mielai savo patirtimi dalinuosi su kitais. Patys patraukliausi vienos dienos edukaciniai užsiėmimai „Prisilietimas prie akmens“. Jau vyko Virginijaus Keramino sodyboje Kaniukuose, Užpaliuose, Sirutėnuose (du kartus). Dalyvių amžius nuo 14 iki 75 metų, ir nei vienas iš jų nesimokė dailės mokyklose. Kai pamatau akmens dulkėmis apkritusius besišypsančius veidus, pradedu suprasti, kad čia svarbiausia ne profesionalumas. Tai kuriančio žmogaus būsena, įsijaučia taip, kad neatplėši. Jei nebijo prisiliesti prie purvino akmens, nebijo apdulkėti, dienos pabaigoje visuomet turi savo rankomis sukurtą sodo skulptūrą. Ja didžiuojasi ir puošia savo namus.
Vytautas Šemelis
NAUJAUSI KOMENTARAI / APŽVALGOS
KOMENTARŲ NĖRA
Rašyti komentarus ir apžvalgas gali tik registruoti vartotojai!