RENGINIŲ KALENDORIUS
Anykščių Sakralinio meno centras kviečia paminėti 15-ąsias veiklos metines ir mons. A. Talačkos gimimo dieną
Vilniaus g. 11, LT–29145 Anykščiai
Kaina - €
Renginys vyko prieš 2 d.
Maloniai kviečiame paminėti Sakralinio meno centro 15 metų sukaktį š. m. lapkričio 19 dieną, antradienį, 17.30 val. Angelų muziejuje-Sakralinio meno centre (Vilniaus g. 11).
Tradiciškai lapkričio 19 d. minime sakralinio meno puoselėtojo monsinjoro Alberto Talačkos gimimo dieną, todėl šia proga bus atidaryta Egidijaus ir Audronės Latėnų kūrybos paroda „Vario pieva ir geležinis dangus“. Parodos pristatyme dalyvaus autoriai.
Juvelyrė Audronė Latėnienė parodoje pristato kaltus, kalinėtus, ėsdintus, dengtus emale papuošalus iš vario, žalvario, melchioro. Autorei svarbu ne tiek atlikimo būdas ar maniera, o menininko ryšys su kūriniu, dirbiniui suteiktas išskirtinumas, jo “vidinė” vertė, tai kas sunkiai gali atsispindėti papuošalo išorėje. Darbų formose, išraižytuose ir iškalinėtuose simboliuose, ženkluose, augaliniuose motyvuose užkoduotas praeities pasaulio suvokimas persipina su autorės asmenine patirtimi ir vertybėmis. Tai tarsi pabuvimas su savimi, ramybė, nesibaigiantys atradimai ir begalinis džiaugsmas kai darbas pavyksta.
Kalvis Egidijus Latėnas parodoje pristato geležines memorialines viršūnes, metalo plastikos ir kalviškos juvelyrikos dirbinius. Seni laikai, seni daiktai, senelio drateliai, varpai, senieji laikrodžių mechanizmai, vyriai, spynos, žalvariniai varžtai, bažnyčių kryžiai padarė įtaką ir visa tai kažkokiomis formomis iš pasąmonės, intuityviai per tam tikras detales atsiranda E. Latėno kūryboje. Bet kokį naują darbą kurdamas neatsisako senų jungimo būdų ar panaudoja seną atlikimo techniką, įveda senovinį metalą, domisi senosiomis geležies apdirbimo technologijomis.
Renginio metu kultūrologas Vytautas Balčiūnas skaitys pranešimą „Mons. A. Talačka ir Anykščių bažnyčių mecenavimo tradicija“.
A. Talačka garsėjo kaip šviesuolis, rėmęs perspektyvius jaunus dailininkus, dievdirbius. A. Talačkai skatinant ir remiant, pasitarus su skulptoriumi Vladu Vildžiūnu ir jo svainiu anykštėnu Algiu Ladiga, Anykščių Šv. Mato bažnyčia buvo skoningai dekoruota, jos interjere įvestas krištolinis dekoras. Joje buvo įrengti dailininkės Marijos Anortės Mackelaitės sukurti vitražai (1971–1986 m.), šventoriaus tvoros koplytėlėse – tautodailininko Rimo Idzelio iš medžio išdrožtos kryžiaus kelio figūros (1981–1988 m.). Anykščių bažnyčios šventoriuje palaidotiems kunigams Jonui Uogintui ir Alfonsui Gražiui A. Talačkos rūpesčiu buvo pastatyti meniški paminklai (1990–1992 m.), skulptūriniais akcentais bažnyčioje įamžintas garsiųjų anykštėnų Konstantino Sirvydo (1988 m.), Klemenso Kairio (1982 m.) atminimas.
Monsinjoras A. Talačka sukaupė dailės kūrinių kolekciją ir biblioteką, kurią testamentu paliko Anykščių parapijai. Dailės kūriniai (53 paveikslai, skulptūros ir drožiniai) buvo perduoti saugoti A. Baranausko ir A. Vienuolio-Žukausko memorialiniam muziejui, nuo 2009 m. saugomi ir eksponuojami Anykščiuose, Vyskupo Antano Baranausko parapijos salėje (Vilniaus g. 11) atidarytame Sakralinio meno centre.
Renginio metu koncertuos „Anykščių kvartetas“: Rasa Vosyliūtė (smuikas), Barbora Domarkaitė (smuikas), Dovilė Juozapaitienė (altas) ir Tomas Ramančiūnas (violončelė).